[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
:: دوره 22، شماره 2 - ( تابستان 1399 ) ::
جلد 22 شماره 2 صفحات 123-137 برگشت به فهرست نسخه ها
تأثیر تمرینات ایزومتریک- ایزوتونیک ثبات مرکزی در زنان مبتلا به دیاستاز رکتی پس از زایمان و عوارض ثانویه آن (کارآزمایی بالینی تصادفی کنترل شده)
علی یلفانی ، ناهید بیگدلی ، دکتر فرزانه گندمی
گروه توانبخشی ورزشی و حرکات اصلاحی، دانشکده تربیت بدنی، دانشگاه بوعلی سینا، همدان، ایران
چکیده:   (150 مشاهده)
زمینه و هدف: به افزایش فاصله بین دو عضله راست شکمی در دوران بارداری و پس از آن دیاستازیس رکتی می­گویند که پیامد ضعف و کشیدگی عرضی لیناآلبا است. در این عارضه کنترل کمری- لگنی دچار اختلال می­شود که یکی از دلایل درد و ناتوانی کمری پس از زایمان است، یکی از روش­های درمان این عارضه تمرینات ورزشی ناحیه مرکزی تنه است. هدف این مطالعه تعیین اثر تمرینات ایزومتریک- ایزوتونیک در بهبود عرض لینه آلبا، کنترل کمری- لگنی، درد و ناتوانی در زنان مبتلا به دیاستازیس رکتی شکمی پس از زایمان است.
روش کار:  این پژوهش یک مطالعه کارآزمایی بالینی تصادفی کنترل شده دو سو کور بود که 24  زن مبتلا به دیاستاز رکتی در آن شرکت کرده و به ترتیب به دو گروه 12 نفره تمرین و کنترل با میانگین سن (97/4) 66/29 و (55/4) 25/28 تقسیم شدند. از کالیپر دیجیتال برای ارزیابی دیاستازیس رکتی و از تست گام جانبی برای کنترل کمری- لگنی، همچنین از مقیاس دیداری درد و پرسشنامه اسوستری جهت ارزیابی درد و ناتوانی استفاده شد. گروه تمرین به مدت 8 هفته و 3 جلسه در هفته، تمرینات را انجام دادند و گروه کنترل روال عادی زندگی خود را ادامه دادند.
یافتهها: با مقایسه میانگین نتایج دو گروه مداخله و کنترل پس از هشت هفته تمرینا ت ایزومتریک- ایزوتونیک تفاوت معنی‌داری در میزان دیاستازیس رکتی و کنترل کمری- لگنی، درد و ناتوانی در بین دو گروه مشاهده شد (0/05p). همچنین مجذور اتا در ارتباط با اندازه اثر تمرین، نشان داد که تمرین بر روی فاصله عرضی لیناآلبا (0/846)، میزان کنترل کمری- لگنی (0/850) و میزان ناتوانی (0/720) اثری بسیار قوی داشته و در متغیر درد (0/546) اثر متوسطی داشته است.
نتیجه گیری: تمرینات ایزومتریک- ایزوتونیک ثبات مرکزی می­توانند با کاهش عرض لینا آلبا موجب بهبود کنترل کمری- لگنی و در نتیجه کاهش درد کمری- لگنی و ناتوانی ناشی از آن در افراد مبتلا به دیاستازیس رکتی شوند. با توجه به نتایج این مطالعه، می­توان از تمرینات استفاده شده در این مطالعه برای درمان دیاستازیس رکتی استفاده کرد.
واژه‌های کلیدی: دیاستازیس رکتی، لینا آلبا، کنترل کمری- لگنی، درد، ناتوانی، ایزومتریک، ایزوتونیک
متن کامل [PDF 267 kb]   (70 دریافت)    
نوع مطالعه: کارآزمایی بالینی تصادفی | موضوع مقاله: مامایی
دریافت: 1399/5/1 | پذیرش: 1399/6/18 | انتشار: 1399/6/31
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA

Ethics code: IR.UMSHA.REC.1397.825


XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Yalfani A, Bigdeli N, Gandomi F. The Effect of Isometric-Isotonic Exercises of Core Stability in Women with Postpartum Diastasis Recti and Its Secondary Disorders (Randomized Controlled Clinical Trial). JHC. 2020; 22 (2) :123-137
URL: http://hcjournal.arums.ac.ir/article-1-1204-fa.html

یلفانی علی، بیگدلی ناهید، گندمی فرزانه. تأثیر تمرینات ایزومتریک- ایزوتونیک ثبات مرکزی در زنان مبتلا به دیاستاز رکتی پس از زایمان و عوارض ثانویه آن (کارآزمایی بالینی تصادفی کنترل شده). مجله سلامت و مراقبت. 1399; 22 (2) :123-137

URL: http://hcjournal.arums.ac.ir/article-1-1204-fa.htmlدوره 22، شماره 2 - ( تابستان 1399 ) برگشت به فهرست نسخه ها
مجله سلامت و مراقبت Journal of Health and Care
Persian site map - English site map - Created in 0.08 seconds with 30 queries by YEKTAWEB 4227