[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
:: دوره 22، شماره 3 - ( پائیز 1399 ) ::
جلد 22 شماره 3 صفحات 224-235 برگشت به فهرست نسخه ها
تاثیر معنویت درمانی در بهبود علائم اعتیاد به اینترنت و ارتقای کیفیت زندگی دانشجویان
ندا سپاسی ، محمد نریمانی ، توکل موسی زاده ، سمیه تکلوی
گروه روان شناسی ،واحد اردبیل ، دانشگاه آزاد اسلامی، اردبیل، ایران
چکیده:   (236 مشاهده)
زمینه و هدف: معنویت درمانی به معنای کاربست باورهای فرهنگی مذهبی افراد در فرآیند روان درمانی و درنظرگرفتن بعد متعالی درمانجویان میباشد که آنها را به سوی منبع متعالی هدایت میکند. اهمیت معنویت در زندگی انسانها، در چند دهه گذشته به طور فزاینده ای مورد توجه روان درمانگران و متخصصان سلامت روان قرار گرفته است. پژوهش حاضر به منظور تعیین تاثیر معنویت درمانی در بهبود علائم اعتیاد به اینترنت و ارتقای کیفیت زندگی دانشجویان انجام پذیرفت.
روش کار: این مطالعه از نوع نیمه آزمایشی (پیش آزمون- پس آزمون چندگروهی) بود. جامعه آماری تحقیق شامل کلیه دانشجویان دارای اعتیاد به اینترنت شاغل به تحصیل در دانشکده های دانشگاه علوم پزشـــکی اردبیل در سالتحصیلی 98- 1397 بوده و نمونه گیری به صورت در دسترس (30 نفر) انجام گرفت. نمونه ها در دو گروه آزمایش و کنترل گمارده شدند. داده ها با استفاده از مقیاس اعتیاد به اینترنت و کیفیت زندگی در مرحله پیش آزمون و پس آزمون از گروه ها در نرم افزار spss-21 جمع آوری گردید و به روش آماری کواریانس مورد تحلیل قرار گرفتند.
یافته ها: نتایج آزمون تحلیل کوواریانس یک طرفه (آنکووا) نشان داد که اندازه گیریهای نمره کیفیت زندگی و اعتیاد به اینترنت در دو گروه پیش و پس آزمون تفاوت معناداری با هم داشتند (0/001>p). تحلیل مانکووا (با کنترل نمرههای پیش‌آزمون) نشان داد برنامه معنویت درمانی در مرحله پس‌آزمون بر میانگین متغیرهای کیفیت زندگی و اعتیاد به اینترنت معنیدار بوده است.
نتیجه گیری: بر اساس نتایج به نظر میرسد که معنویت درمانی در کاهش علائم اعتیاد به اینترنت و افزایش کیفیت زندگی دانشجویان تاثیر دارند. بنابراین پیشنهاد می‌شود روان درمانگران در کنار دیگر اقدامات روانی و اجتماعی از این شیوه درمانی در سراسر کشور برای افزایش تاب‌آوری و به تبع آن کنترل علائم اعتیاد به اینترنت و ارتقاء کیفیت زندگی مراجعان استفاده کنند.
واژه‌های کلیدی: معنویت درمانی، اعتیاد به اینترنت، کیفیت زندگی
متن کامل [PDF 233 kb]   (107 دریافت)    
نوع مطالعه: مقاله اصیل | موضوع مقاله: روان‌پرستاری
دریافت: 1399/5/15 | پذیرش: 1399/6/29 | انتشار: 1399/9/10
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA

Ethics code: IR.ARUMS.REC.1397.207


XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Sepasi N, Narimani M, Mousazadeh T, Taklavi S. The Effectiveness of Spirituality Therapy in Improving the Symptoms of Internet Addiction and Promoting the Life Quality of Students. JHC. 2020; 22 (3) :224-235
URL: http://hcjournal.arums.ac.ir/article-1-1209-fa.html

سپاسی ندا، نریمانی محمد، موسی زاده توکل، تکلوی سمیه. تاثیر معنویت درمانی در بهبود علائم اعتیاد به اینترنت و ارتقای کیفیت زندگی دانشجویان. مجله سلامت و مراقبت. 1399; 22 (3) :224-235

URL: http://hcjournal.arums.ac.ir/article-1-1209-fa.htmlدوره 22، شماره 3 - ( پائیز 1399 ) برگشت به فهرست نسخه ها
مجله سلامت و مراقبت Journal of Health and Care
Persian site map - English site map - Created in 0.09 seconds with 30 queries by YEKTAWEB 4275