[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
:: دوره 10، شماره 4 - ( زمستان 87 1387 ) ::
جلد 10 شماره 4 صفحات 37-32 برگشت به فهرست نسخه ها
میزان آگاهی پرستاران شاغل در بخشهای جراحی درباره عارضه تهوع و استفراغ بعد از عمل
محمد علی محمدی، ناصر مظفری، بهروز دادخواه
چکیده:   (2745 مشاهده)

زمینه و هدف:تهوع و استفراغ از شایعترین عوارض بعد از عمل است. در برخی از عمل ها، نظیر جراحی های شکمی بروز آن بالا بوده و بیش از 40درصد تخمین زده می شود. پرستاران در موقعیت منحصر بفردی برای شناسایی بیماران درمعرض خطر تهوع و استفراغ بعد از عمل قرار دارند و آگاهی از علل تهوع، استفراغ و درمان آن برای ارزیابی قبل از عمل، آموزش بیمار و اطلاع به پزشک معالج و متخصص بیهوشی ضروری است. این بررسی با هدف تعیین میزان آگاهی پرستاران شاغل در بخشهای جراحی درباره تهوع و استفراغ بعد از عمل انجام گردید.

روش کار: در یک مطالعه توصیفی آگاهی تعداد 50 نفر از پرستاران شاغل در بخشهای جراحی بیمارستانهای شهر اردبیل درباره تهوع و استفراغ بعد از عمل بررسی شد. ابزار گردآوری داده ها، پرسشنامه استاندارد (آگاهی از تهوع و استفراغ بعد از عمل) جولی و کرت حاوی 20 گزینه صحیح و غلط بود. پرسشنامه در سه حیطه مطرح شده بود: 1-آگاهی کلی درباره تهوع و استفراغ بعد از عمل؛ 2-داروهای مورد استفاده و عوارض جانبی آن و 3-اعمال پرستاری. پس از جمع آوری پرسشنامه ها، اطلاعات حاصله با استفاده از آمار توصیفی و آزمونکای اسکویر مورد تجزیه و تحلیل قرارگرفت.

یافته ها: نتایج حاصل نشان داد که فقط 28درصد پرستاران هیپوتانسیون را یک علت شایع تهوع بعد از عمل می دانستند، 24درصد آنها از اثر واقعی داروهای مخدر بر روی مجاری گوارشی آگاه بودند و 46درصد اثرات داروی متوکلوپرامید را روی لوله گوارشی نمی دانستند. در مجموع میزان آگاهی پرستاران از تهوع و استفراغ بعد از عمل در حد متوسط (44%) بود و بین متغیرهای آگاهی با جنس، سابقه کار و محل تحصیل ارتباط آماری معنی دار وجود داشت(P<0.05).

نتیجه گیری: لازم است سطح آگاهی پرستاران از علت ایجاد تهوع و استفراغ بعد از عمل، داروهای مورد استفاده و اقدامات پرستاری جهت رفع آن ارتقا یابد.

واژه های کلیدی: تهوع و استفراغ بعد از عمل، پرستار، آگاهی

واژه‌های کلیدی: تهوع و استفراغ بعد از عمل، پرستار، آگاهی
متن کامل [PDF 215 kb]   (301 دریافت)    
نوع مطالعه: مقاله اصیل | موضوع مقاله: پرستاری
دریافت: ۱۳۹۳/۲/۳۰ | پذیرش: ۱۳۹۳/۲/۳۰ | انتشار: ۱۳۹۳/۲/۳۰
ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA


XML     Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:


محمدی محمد علی، مظفری ناصر، دادخواه بهروز. میزان آگاهی پرستاران شاغل در بخشهای جراحی درباره عارضه تهوع و استفراغ بعد از عمل. مجله سلامت و مراقبت. 1387; 10 (4) :37-32

URL: http://hcjournal.arums.ac.ir/article-1-53-fa.htmlدوره 10، شماره 4 - ( زمستان 87 1387 ) برگشت به فهرست نسخه ها
مجله سلامت و مراقبت Journal of Health and Care
Persian site map - English site map - Created in 0.11 seconds with 32 queries by YEKTAWEB 3925