[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
:: دوره 18، شماره 2 - ( تابستان 1395 ) ::
جلد 18 شماره 2 صفحات 150-160 برگشت به فهرست نسخه ها
نقش عوامل شخصیتی و اعتقادات مذهبی در تاب‬آوری بیماران مبتلا به سرطان مری
حسن حقی گرمی، عالیه ناظمی، منصوره کریم اللهی
کمیته تحقیقات دانشکده پرستاری و مامایی دانشگاه علوم پزشکی اردبیل، اردبیل، ایران
چکیده:   (3015 مشاهده)

چکیده

زمینه و هدف: سرطان مری ششمین سرطان در ایران است و استان اردبیل بر روی کمربند سرطان مری واقع شده و یکی از شایعترین مناطق بروز سرطان مری در ایران میباشد. هدف پژوهش حاضر بررسی نقش عوامل شخصیتی و اعتقادات مذهبی در تاب آوری بیماران مبتلا به سرطان مری شهر اردبیل بود.

روش کار: پژوهش حاضر یک مطالعه توصیفی از نوع همبستگی و جامعه آماری پژوهش کلیه بیماران مبتلا به سرطان مری شهر اردبیل بود که در نیمه اول سال 1394 به بیمارستان امام خمینی (ره)، کلینیک ارس و کلینیک شیمی درمانی شفا پرتو اردبیل مراجعه کرده بودند. از بین مراجعین 80 بیمار مبتلا به سرطان مری به روش نمونه گیری در دسترس انتخاب شدند. برای جمع آوری داده ها از پرسشنامه های تاب آوری کانر- دیویدسون، پرسشنامه ابعاد شخصیتی مک کری و کوستا و پرسشنامه اعتقادات مذهبی معنویت هال و ادواردز استفاده شد. در نهایت داده های به دست آمده به کمک SPSS-21 و آزمونهای آماری ضریب همبستگی پیرسون و رگرسیون چند متغیره مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت.

 یافته ها: بین اعتقادات مذهبی و ابعاد شخصیت با تاب آوری در بیماران مبتلا به سرطان مری همبستگی معناداری وجود داشت. همچنین بین تاب آوری با اکثر مولفه های اعتقادات مذهبی از قبیل آگاهی، بزرگنمایی، مدیریت برداشت و با نمره کلی معنویت رابطه مثبت و با نا امیدی و بی ثباتی رابطه منفی وجود داشت. بین تاب آوری با روان آزردگی، برونگرایی رابطه منفی و با توافق و وظیفه شناسی رابطه مثبت معنی داری وجود داشت (001/0>p) و حدود 73 درصد واریانس تاب آوری توسط متغیرهای معنویت و 69 درصد واریانس متغریهای روان آزردگی، برونگرایی، انعطاف پذیری، دلپذیربودن، وظیفه شناسی توسط متغیر معنویت پیش بینی می شود.

نتیجه گیری: میتوان نتیجه گرفت با بالا رفتن اعتقادات مذهبی، تاب آوری بیماران سرطانی بالا میرود و با  پایین بودن روان آزردگی و برونگرایی اعتقادات مذهبی بالا می رود و بالعکس با  بالا رفتن توافق و وظیفه شناسی اعتقادات مذهبی نیز بالا می رود. بنابراین میتوان گفت اعتقادات مذهبی و ابعاد پنجگانه شخصیت میتواند تاب آوری را در بیماران مبتلا به سرطان مری پیش بینی کند. این نتایج تلویحات مهمی در زمینه آسیبشناسی و درمان این بیماران در اختیار متخصصین قرار میدهد.

واژه‌های کلیدی: عوامل شخصیتی، اعتقادات مذهبی، تاب آوری، سرطان مری
متن کامل [PDF 537 kb]   (1077 دریافت)    
نوع مطالعه: مقطعي و توصيفي- تحليلي |
دریافت: ۱۳۹۵/۱/۲۲ | پذیرش: ۱۳۹۵/۷/۱۳ | انتشار: ۱۳۹۵/۷/۱۵
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA


XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Hagi H, Nazemi A, Karimollahi M. Role of Personality Factors and Religious Beliefs in Resiliency of Patients with Esophageal Cancer. JHC. 2016; 18 (2) :150-160
URL: http://hcjournal.arums.ac.ir/article-1-549-fa.html

حقی گرمی حسن، ناظمی عالیه، کریم اللهی منصوره. نقش عوامل شخصیتی و اعتقادات مذهبی در تاب‬آوری بیماران مبتلا به سرطان مری . مجله سلامت و مراقبت. 1395; 18 (2) :150-160

URL: http://hcjournal.arums.ac.ir/article-1-549-fa.htmlدوره 18، شماره 2 - ( تابستان 1395 ) برگشت به فهرست نسخه ها
مجله سلامت و مراقبت Journal of Health and Care
Persian site map - English site map - Created in 0.1 seconds with 31 queries by YEKTAWEB 4102