[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
:: دوره 19، شماره 1 - ( بهار 1396 ) ::
جلد 19 شماره 1 صفحات 30-38 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی تأثیر آموزش الکترونیکی بر کیفیت زندگی بیماران مبتلا به سکته مغزی
وجیهه آتشی ، روح اله شیخ ابو مسعودی، مریم مقیمیان، مریم السادات‬ هاشمی، طیبه کریمی، فهیمه کاشانی، قاسم یادگارفر
گروه پرستاری، دانشکده پرستاری و مامایی
چکیده:   (736 مشاهده)

چکیده

زمینه و هدف: سکته مغزی به دلیل روند طولانی، مشارکت بیمار در امر مراقبت از خود را طلب می­نماید. آموزش ناکافی و سن بالای بیماران باعث ضعف در خود مراقبتی و در نتیجه کاهش کیفیت زندگی این بیماران می­گردد. آموزش الکترونیکی این امکان را فراهم می­کند تا بیماران نوع جدیدی از ارتباط، مراقبت، آموزش و بیمار محوری را تجربه نمایند. پژوهش حاضر با هدف تعیین تأثیر آموزش الکترونیکی بر کیفیت زندگی بیماران مبتلا به سکته مغزی انجام شد.

روش کار: پژوهش حاضر یک مطالعه نیمه تجربی است که با هدف تعیین تأثیر آموزش الکترونیکی بر کیفیت زندگی 64 بیمار مبتلا به سکته مغزی مراجعه کننده به بیمارستان الزهرا (س) شهر اصفهان در سال 1393 انجام شد. این بیماران به روش نمونه گیری آسان با توجه به معیارهای ورود و خروج از بخش داخلی اعصاب انتخاب و به طور تصادفی به دو گروه 32 نفره تقسیم شدند. گروه مداخله به روش الکترونیک به مدت یک ماه آموزش داده شد. ابزار جمع آوری داده ها شامل پرسشنامه دموگرافیک و پرسشنامه کیفیت زندگی بیماران مبتلا به سکه مغزی بود. قبل و بعد از مداخله داده های  مربوط به کیفیت زندگی به وسیله پرسشنامه جمع­آوری گردید. تجزیه و تحلیل داده ها با استفاده از نرم افزارspss  و آزمون­های آماری توصیفی و تحلیلی (تی مستقل، تی زوجی) صورت گرفت.

یافته ها: میانگین کیفیت زندگی قبل از مداخله در گروه مداخله 136.1 با انحراف معیار 34.8 و در گروه شاهد 139.7 با انحراف معیار 32.6 بود که تفاوتی را نشان نمیداد. پس از مداخله میانگین کیفیت زندگی در گروه مداخله 191 با انحراف معیار 35 و در گروه شاهد 148.3 با انحراف معیار 37.6 محاسبه شد که تفاوت معنی دار(p<0.001) را نشان میداد.

نتیجه گیری: آموزش الکترونیک موجب بهبود کیفیت زندگی در بیماران گروه مداخله گردید. به نظر میرسد دلیل آن افزایش نقش فعال بیماران در امر مراقبت از خود باشد. بیماران نوع جدیدی از آموزش را تجربه کرده و انگیزه آنان جهت یادگیری افزایش یافته بود که با توجه به منافع این شیوه آموزشی طراحی و به کارگیری آن در فرایند آموزش بیماران توصیه می گردد. پرستاران می بایست هر چه بیشتر با این نوع آموزش آشنا شده و از آن جهت آموزش به بیماران استفاده نمایند.

واژه‌های کلیدی: سکته مغزی، آموزش الکترونیک، کیفیت زندگی
متن کامل [PDF 431 kb]   (432 دریافت)    
نوع مطالعه: نیمه تجربی | موضوع مقاله: پرستاری
دریافت: ۱۳۹۵/۴/۳ | پذیرش: ۱۳۹۵/۱۱/۲۳ | انتشار: ۱۳۹۶/۱/۱۴
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

کد امنیتی را در کادر بنویسید >


XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Atashi V, Sheikh Abumasoudi R, Moghimian M, Hashemi M, Karimi T, Kashani F et al . The Effect of E-Learning on the Quality of Life of Patients with Stroke. JHC. 2017; 19 (1) :30-38
URL: http://hcjournal.arums.ac.ir/article-1-702-fa.html

آتشی وجیهه، شیخ ابو مسعودی روح اله، مقیمیان مریم، هاشمی مریم السادات‬، کریمی طیبه، کاشانی فهیمه و همکاران.. بررسی تأثیر آموزش الکترونیکی بر کیفیت زندگی بیماران مبتلا به سکته مغزی. مجله سلامت و مراقبت. 1396; 19 (1) :30-38

URL: http://hcjournal.arums.ac.ir/article-1-702-fa.htmlدوره 19، شماره 1 - ( بهار 1396 ) برگشت به فهرست نسخه ها
مجله سلامت و مراقبت Journal of Health and Care
Persian site map - English site map - Created in 0.1 seconds with 31 queries by YEKTAWEB 3647