[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
:: دوره 13، شماره 1 - ( بهار 1390 ) ::
جلد 13 شماره 1 صفحات 0-0 برگشت به فهرست نسخه ها
تاثیرآموزش پرستاران بر میزان رضایت مندی از آموزش به بیمار در بیماران بستری و بر دانش، نگرش و عملکرد پرستاران بخش مراقبت های ویژه قلبی
رقیه مهدی پور رابری، ناهید جمشیدی، اعظم سلطانی نژاد، سکینه سبزواری
چکیده:   (8132 مشاهده)

چکیده

زمینه وهدف:آموزش به بیمار یکی از ارکان اساسی و مهم در حرفه پرستاری به شمار می رود. آموزش باعث می شود تا توانایی بیمار در مراقبت از خود افزایش پیدا کند که در نتیجه مصرف داروهای تجویز شده تا 5% کم شده و 42 درصد از پذیرش مجدد بیماران کاسته می شود. هدف از این مطالعه بررسی تاثیر آموزش به پرستاران بر میزان رضایت مندی بیماران از آموزش به بیمارو همچنین تاثیر آموزش بر دانش و نگرش و عملکرد پرستاران می باشد .

روش ها:این مطالعه یک پژوهش نیمه تجربی است . بدین منظور140  بیمار در دو گروه تقسیم شدند و قبل و بعد از مداخله پرسشنامه رضایت از آموزش را تکمیل نمودند این پرسشنامه شامل اطلاعات فردی و 15 سوال در ارتباط با رضایت مندی بیماران در مورد چگونگی و میزان آموزش به بیمار بود. همزمان به 60 پرستارکه به روش سرشماری انتخاب شده بودند، مدت یک ماه در مورد اهمیت آموزش به بیمار آموزش داده شد. پرستاران قبل و بعد از آموزشپرسشنامه دانش، نگرش و عملکرد در مورد آموزش به بیمار را تکمیل کردند؛ این پرسشنامه نیز حاوی اطلاعات فردی و سوالات آگاهی، نگرش و عملکرد در مورد آموزش به بیمار بود. اطلاعات با استفاده از آمار توصیفی و آمار استنباطی و با استفاده از نرم افزار SPSS تجزیه و تحلیل شد.

یافته ها: نتایج این مطالعه نشان داد که بین میانگین نمره  رضایت از آموزش بیماران قبل و بعد از مداخله تفاوت معنی دار آماری وجود داشت (05/0 p<)و بین میانگین نمره دانش و عملکرد پرستاران قبل و بعد از مداخله تفاوت معنی دار آماری وجود داشت (05/0 p<).

نتیجه گیری:این مطالعه نشان داد که آموزش پرسـتاران در ارتباط با آموزش به بیـمار باعث افزایش میزان رضایتمندی بیماران از آموزش می شود؛ همچنین باعث افزایش دانش و بهبود عملکرد پرستاران می گردد.با توجه به اهمیت آموزش به بیمار و نقش آن در بهبود وضعیت بیماری فرد و ارتقاء سلامتی، توصیه می شود برنامه های آموزش ضمن خدمت برای پرستاران در زمینه آموزش به بیمار گنجانده شود.

واژه های کلیدی:آموزش به بیمار ، رضایت مندی ، پرستار، بیمار، دانش، نگرش، عملکرد

واژه‌های کلیدی: آموزش به بیمار، رضایت مندی، پرستار، بیمار، دانش، نگرش، عملکرد
متن کامل [PDF 121 kb]   (3741 دریافت)    
نوع مطالعه: مقاله اصیل | موضوع مقاله: پرستاری
دریافت: ۱۳۹۳/۳/۲ | پذیرش: ۱۳۹۳/۳/۲ | انتشار: ۱۳۹۳/۳/۲
ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA


XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Mehdi-pur Raberi R, Jamshidi N, Soltani Nejad A, Sabzevari S. Effects of Nurse Education on both Patients’ Satisfaction of Teaching Patients, and Nurses’ Knowledge, Attitude and Performance in Intensive Care Units of Teaching Hospitals . JHC. 2011; 13 (1)
URL: http://hcjournal.arums.ac.ir/article-1-83-fa.html

مهدی پور رابری رقیه، جمشیدی ناهید، سلطانی نژاد اعظم، سبزواری سکینه. تاثیرآموزش پرستاران بر میزان رضایت مندی از آموزش به بیمار در بیماران بستری و بر دانش، نگرش و عملکرد پرستاران بخش مراقبت های ویژه قلبی . مجله سلامت و مراقبت. 1390; 13 (1)

URL: http://hcjournal.arums.ac.ir/article-1-83-fa.htmlدوره 13، شماره 1 - ( بهار 1390 ) برگشت به فهرست نسخه ها
مجله سلامت و مراقبت Journal of Health and Care
Persian site map - English site map - Created in 0.11 seconds with 32 queries by YEKTAWEB 4102