[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
:: دوره 19، شماره 4 - ( زمستان 1396 ) ::
جلد 19 شماره 4 صفحات 242-250 برگشت به فهرست نسخه ها
رابطه سبک تفکر تحریف شده با نگرش‫های ناکارآمد، اضطراب و افسردگی در مبتلایان به سرطان
حسن بشیری، فاطمه دهقان، سانا سعیدی، سحر محرابی پری، شیدا شفیعی کهنه شهری، مریم عباسزاده
گروه روانشناسی، دانشکده علوم اجتماعی، دانشگاه رازی، کرمانشاه، ایران
چکیده:   (2085 مشاهده)
زمینه و هدف: تشخیص سرطان موجب بروز مشکلات عاطفی عمیق در بیمار و خانواده وی می شود. یکی از عوامل احتمالی موثر در پیدایش افسردگی و اضطراب در افراد، تحریف های شناختی و نگرش های ناکارآمد نسبت به شرایط است. پژوهش حاضر با هدف تعیین ارتباط بین سبک تفکر تحریف شده با نگرش های ناکارآمد، اضطراب و افسردگی در مبتلایان به سرطان انجام شد.
روش کار: این مطالعه از نوع همبستگی بود. تعداد 150 بیمار مبتلا به سرطان مراجعه کننده به بیمارستان امام رضا (ع) کرمانشاه در سال 1395 به روش نمونه گیری در دسترس مورد مطالعه قرار گرفتند. برای جمع آوری اطلاعات از چک لیست اطلاعات دموگرافیک، پرسشنامه سبک تفکر تحریف شده ریسکیند و همکاران (2000)، پرسشنامه سنجش نگرشهای ناکارآمد (DAS-26) و پرسشنامه اضطراب و افسردگی DASS-42 استفاده شد. داده ها با استفاده از نرم افزار آماری SPSS-23 و روش های آمار توصیفی و تحلیلی تجزیه و تحلیل شدند.
یافته ها: براساس یافته های پژوهش، میانگین و انحراف معیار نمرات سبک تفکر تحریف شده شرکت کنندگان در پژوهش 17/13±73/26، نگرش های ناکارآمد 32/12±133/26، اضطراب 10/31±21/15و افسردگی 9/58±21/66بود. ارتباط آماری معناداری بین سبک تفکر تحریف شده با نگرش های ناکارآمد، اضطراب و افسردگی در بیماران مبتلا به سرطان دیده شد. همچنین نتایج رگرسیون همزمان برای پیش بینی نگرش های ناکارآمد و اضطراب و افسردگی بر اساس سبک تفکر تحریف شده، معنادار بود (0/05>p).
نتیجه گیری: نتایج نشان داد که با افزایش نمرات سبک تفکر تحریف شده در مبتلایان به سرطان، میزان نگرش های ناکارآمد و اضطراب و افسردگی آنها بیشتر می شود. با توجه به اثرات روانی این مؤلفه ها، انجام مداخلات روانشناختی به منظور کاهش اضطراب و افسردگی بیماران در بخش های سرطان، امری ضروری به نظر می رسد.
واژه‌های کلیدی: اضطراب، افسردگی، سبک تفکر تحریف شده، نگرش های ناکارآمد، سرطان
متن کامل [PDF 138 kb]   (1486 دریافت)    
نوع مطالعه: توصيفي- تحليلي |
دریافت: ۱۳۹۶/۴/۲۵ | پذیرش: ۱۳۹۶/۱۰/۶ | انتشار: ۱۳۹۶/۱۱/۲۲
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA


XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Bashiri H, Dehghan F, Saeedi S, MehrabiPari S, ShafieiKohnehshahri S, Abaszadeh M. Relationship between Looming Cognitive Style with Dysfunctional Attitudes, Anxiety, and Depression among Cancer Patients. JHC. 2018; 19 (4) :242-250
URL: http://hcjournal.arums.ac.ir/article-1-901-fa.html

بشیری حسن، دهقان فاطمه، سعیدی سانا، محرابی پری سحر، شفیعی کهنه شهری شیدا، عباسزاده مریم. رابطه سبک تفکر تحریف شده با نگرش‫های ناکارآمد، اضطراب و افسردگی در مبتلایان به سرطان. مجله سلامت و مراقبت. 1396; 19 (4) :242-250

URL: http://hcjournal.arums.ac.ir/article-1-901-fa.htmlدوره 19، شماره 4 - ( زمستان 1396 ) برگشت به فهرست نسخه ها
مجله سلامت و مراقبت Journal of Health and Care
Persian site map - English site map - Created in 0.11 seconds with 31 queries by YEKTAWEB 4102