[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
:: دوره 21، شماره 3 - ( پائیز 1398 ) ::
جلد 21 شماره 3 صفحات 184-191 برگشت به فهرست نسخه ها
خطاهای دارویی و میزان گزارش‌دهی آن توسط پرستاران بخش‌های مراقبت ویژه اردبیل در سال 1396
زهرا دشتی ، ناصر مظفری ، محمود شمشیری ، محمدعلی محمدی
گروه پرستاری مراقبت ویژه، دانشکده پرستاری و مامایی، دانشگاه علوم پزشکی اردبیل، اردبیل، ایران
چکیده:   (300 مشاهده)
زمینه و هدف: دارو درمانی بخش مهمی از فرایند مراقبت از بیمار میباشد که انجام صحیح و ایمن آن از استانداردهای حرفه­ ای بوده و بی­ توجهی به آن زمینه ­ساز خطا و عوارض غیرقابل جبران برای بیمار میباشد. ارزیابی خطای دارویی برای مدیریت خطا و ارائه مراقبت ایمن ضروری است. این پژوهش با هدف تعیین شیوع خطای دارویی و گزارش­ دهی آن توسط پرستاران بخش­ های مراقبت ویژه اردبیل انجام گرفت.
روش کار: این پژوهش، مطالعه­ ای توصیفی- مقطعی بود که به روش سرشماری روی 208 نفر از پرستاران بخش­ های مراقبت ویژه شهر اردبیل در سال 1396 انجام گرفت. ابزار جمع­ آوری داده ­ها، پرسشنامه تجدید نظر شده خطای دارویی جولایی و همکاران بود. داده ­ها پس از ورود به نرم افزارSPSS-22  با استفاده از آمار توصیفی و آزمون­ه ای آماری؛ من­ ویتنی، کروسکال والیس و ضریب همبستگی اسپیرمن، مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت.
یافته ­ها: تحلیل داده­ ها نشان داد که در مجموع 86/4 درصد پرستاران در 6 ماه گذشته، حداقل یک مورد خطای دارویی داشتند و میانگین خطاها در همین دوره زمانی، 3/6 مورد به ازای هر پرستار بود که 2/68 درصد خطاها به آسیب جسمی بیمار منجر شده و 19/46درصد از خطاها توسط پرستاران به مسئول بخش گزارش شده بود. میانگین گزارش خطا 0/7 مورد به ازای هر پرستار تعیین گردید. شایع ­­­ترین انواع خطاهای دارویی به ترتیب شامل دیر یا زود دادن دارو (41/1%)، ندادن داروی تجویز شده (37/7%) و دادن چند داروی خوراکی با هم (30/9%) بود.
نتیجه­ گیری: نتایج مطالعه نشان دهنده بالا بودن خطای دارویی و در عین حال گزارش­ دهی پایین خطاهای مزبور می ­باشد. لذا برگزاری کلاس­ های بازآموزی در ارتباط با داروشناسی و اصول صحیح اجرای دستورات دارویی و اتخاذ راهکارهای مدیریتی برای ترغیب پرستاران در مورد گزارش خطا و بررسی علل عدم تناسب گزارش خطا با میزان خطا و عوامل تاثیرگذار در آن پیشنهاد می ­شود.
واژه‌های کلیدی: خطای دارویی، گزارش خطا، پرستار، بخش مراقبت ویژه
متن کامل [PDF 123 kb]   (131 دریافت)    
نوع مطالعه: توصیفی- مقطعی | موضوع مقاله: اخلاق پرستاری
دریافت: ۱۳۹۷/۱/۲۳ | پذیرش: ۱۳۹۷/۷/۱۴ | انتشار: ۱۳۹۸/۶/۲۳
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA


XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Dashti Z, Mozaffari N, Shamshiri M, Mohammadi M. Medication Errors and its Reporting by Nurses of Intensive Care Units of Ardabil in 2017. JHC. 2019; 21 (3) :184-191
URL: http://hcjournal.arums.ac.ir/article-1-926-fa.html

دشتی زهرا، مظفری ناصر، شمشیری محمود، محمدی محمدعلی. خطاهای دارویی و میزان گزارش‌دهی آن توسط پرستاران بخش‌های مراقبت ویژه اردبیل در سال 1396. مجله سلامت و مراقبت. 1398; 21 (3) :184-191

URL: http://hcjournal.arums.ac.ir/article-1-926-fa.htmlدوره 21، شماره 3 - ( پائیز 1398 ) برگشت به فهرست نسخه ها
مجله سلامت و مراقبت Journal of Health and Care
Persian site map - English site map - Created in 0.12 seconds with 32 queries by YEKTAWEB 3986