[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
:: دوره 19، شماره 2 - ( تابستان 1396 ) ::
جلد 19 شماره 2 صفحات 107-116 برگشت به فهرست نسخه ها
اثربخشی تمرینات ورزش هوازی در بهبود علائم مثبت و منفی بیماران اسکیزوفرنی
اکبر عطادخت، گلاویژ محمدی ، عیسی محمدی
دانشکده علوم تربیتی و روانشناسی،
چکیده:   (1178 مشاهده)
مینه و هدف: اسکیزوفرنیا اختلال روانی مزمنی است که علائم مثبت و منفی در پیش­آگهی آن نقش موثری دارد. مداخلات مبتنی بر ورزش به‌عنوان یک روش درمان غیردارویی اثربخش، نقش بسیار مهمی در بازتوانی و مدیریت درمان این بیماران بخاطر تاثیرات مثبت ذهنی و فیزیکی آن دارد. این مطالعه هم با  هدف بررسی اثربخشی تمرینات ورزش هوازی در بهبود علائم مثبت و منفی بیماران اسکیزوفرنی انجام گرفت.
روش کار: این مطالعه از نوع مداخله ای با طرح پیش آزمون ـ پس آزمون بود. نمونه ها شامل 24 نفر از بیماران اسکیزوفرنی مرد بستری در مرکز درمانی و توانبخشی دارالشفاء اردبیل بودند که با روش نمونه‌گیری تصادفی ساده انتخاب شده و به‌صورت تصادفی در دو گروه مداخله و کنترل قرار داده شدند. گروه مداخله به مدت 12 جلسه 45 دقیقه­ای در تمرینات ورزش هوازی شرکت داده شدند ولی گروه کنترل هیچ نوع مداخله ای دریافت نکردند. برای جمع آوری داده­ها از مقیاس علائم مثبت و منفی در بیماران اسکیزوفرنی (SAPS) استفاده شد و داده­ها با استفاده از SPSSv16 و آزمون­های آماری مجذور خی­دو و تحلیل کوواریانس تجزیه و تحلیل شد.
یافته‌ها: نتایج نشان داد میانگین علائم مثبت  54/11و منفی 55/11گروه مداخله نسبت به میانگین علائم مثبت 72/17 و منفی 72/23 گروه کنترل در پس‌آزمون کاهش‌ یافته است. درمان ورزش هوازی توانسته بود تفاوت معنی‌داری بین گروه مداخله و کنترل در کاهش علائم مثبت 44/5F=، 031/0=p و منفی 17/9F=، 007/0=p  ایجاد کند. به‌علاوه ضریب Eta برای علائم مثبت و منفی به ترتیب برابر 22/0 و 33/0 بود بدین معنا که مداخله ورزش هوازی توانسته بود 22 درصد تغییرات مربوط به علائم مثبت و 33 درصد تغییرات مربوط به علائم منفی را تبیین کند.
نتیجه‌گیری: تمرینات ورزش هوازی در برنامه روزانه بیماران اسکیزوفرنی بستری در مراکز می تواند موجب بهبود علائم مثبت و منفی و کاهش کلی توهم و هذیان این بیماران شده و از بسیاری از مشکلات و عواقب مرتبط پیشگیری نماید.
واژه‌های کلیدی: ورزش هوازی، علائم مثبت و منفی، اسکیزوفرنی
متن کامل [PDF 178 kb]   (306 دریافت)    
نوع مطالعه: نیمه تجربی | موضوع مقاله: پرستاری
دریافت: ۱۳۹۵/۸/۲۹ | پذیرش: ۱۳۹۵/۱۲/۲۵ | انتشار: ۱۳۹۶/۶/۱۶
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA code


XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Atadikht A, Mohammadi G, Mohammadi I. The Effectiveness of Aerobic Exercise Training on Positive and Negative Symptoms of Patients with Schizophrenia . JHC. 2017; 19 (2) :107-116
URL: http://hcjournal.arums.ac.ir/article-1-784-fa.html

عطادخت اکبر، محمدی گلاویژ، محمدی عیسی. اثربخشی تمرینات ورزش هوازی در بهبود علائم مثبت و منفی بیماران اسکیزوفرنی . مجله سلامت و مراقبت. 1396; 19 (2) :107-116

URL: http://hcjournal.arums.ac.ir/article-1-784-fa.htmlدوره 19، شماره 2 - ( تابستان 1396 ) برگشت به فهرست نسخه ها
مجله سلامت و مراقبت Journal of Health and Care
Persian site map - English site map - Created in 0.11 seconds with 30 queries by YEKTAWEB 3735