[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
:: دوره 13، شماره 4 - ( زمستان 1390 1390 ) ::
جلد 13 شماره 4 صفحات 0-0 برگشت به فهرست نسخه ها
دیدگاههای والدین کودکان بستری در مورد اهمیت اصول مراقبت خانواده– محور
جمال الدین بگجانی، اسمعیل محمدنژاد، تانیا مهاجر، منیژه نوریان، نویده نصیری اسکویی
چکیده:   (6660 مشاهده)

چکیده

زمینه و هدف: مراقبت خانواده- محور به نوعی از ارائه خدمات که مشارکت بین پرسنل بهداشتی- درمانی، خانواده و کودک را جلوه گر نماید ارج می نهد، علیرغم آگاهی پرسنل از اهمیت مراقبت خانواده- محور، هنوز شواهدی مبنی بر وجود مشکــــل در برنامه ریزی مراقبتی برای خانواده در بین پرسنل وجود دارد. مطالعه حاضر با هدف تعیین دیدگاههای والدین کودکان بستری در مراکز آموزشی- درمانی منتخب شهر تهران در مورد اهمیت اصول مراقبت خانواده- محور انجام گردید.

روش ها: این مطالعه توصیفی با روش نمونه گیری در دسترس، دیدگاههای والدین 150 کودک در مورد اهمیت اصول مراقبت خانواده- محور در مراکز آموزشی- درمانی کودکان شهر تهران را در سال 1387مورد مطالعه قرار داد. ابزار گردآوری داده ها پرسشنامه دو قسمتی بود که بخش اول مربوط به اطلاعات دموگرافیک و بخش دوم دیدگاه های فرد تکمیل کننده پرسشنامه (پدر یا مادر) بود، همچنین جهت تعیین اعتبار از اعتبار محتوی و جهت تعیین پایایی از آزمون الفای کرونباخ استفاده شد. پس از جمع آوری داده ها اطلاعات با استفاده از نرم افزار SPSS نسخه 13 و آزمونهای توصیفی و تحلیلی مورد تجزیه وتحلیل قرار گرفت.

یافته ها: با توجه به نتایج، 7/96 درصد (145 نفر) از والدین به اصل مشارکت در مراقبت،96 درصد (144 نفر) به اصل احترام و 94 درصد (141 نفر) به اصل حمایت آموزشی اطلاعاتی اهمیت بیشتری دارند. درکودکان با رتبه تولد بالاتر و والدین با فرزندان بیشتر اصل مشارکت در مراقبت اهمیت بیشتری داشت (P=0/01). بین مشخصات دموگرافیک با اصول مراقبت خانواده- محور از دید والدین رابطه معنی داری مشاهده نشد.

نتیجه گیری: به دلیل اهمیت بالایی که اصول مراقبت خانواده- محور از دیدگاه والدین در این پژوهش به خود اختصاص داده می توان نتیجه گرفت که رعایت این اصول و ارائه مراقبتها به شیوه خانواده محور می تواند برآورده کننده نیازهای مراقبتی والدین و کودک بستری آنها باشد و رضایتمندی آنها را از سیستم مراقبتی به همراه داشته باشد.

واژه های کلیدی: والدین، دیدگاه، کودک بستری، مراقبت خانواده - محور

واژه‌های کلیدی: والدین، دیدگاه، کودک بستری، مراقبت خانواده - محور
متن کامل [PDF 286 kb]   (2237 دریافت)    
نوع مطالعه: مقاله اصیل | موضوع مقاله: پرستاری
دریافت: ۱۳۹۳/۳/۱۱ | پذیرش: ۱۳۹۳/۳/۱۱ | انتشار: ۱۳۹۳/۳/۱۱
ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA


XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Begjani J, Mohammad Nejad E, Mohajer T, Noorian M, Nasiri Osquei N. Parents’ Views about the Importance of Principles of Family-Centered Care. JHC. 2011; 13 (4)
URL: http://hcjournal.arums.ac.ir/article-1-113-fa.html

بگجانی جمال الدین، محمدنژاد اسمعیل، مهاجر تانیا، نوریان منیژه، نصیری اسکویی نویده. دیدگاههای والدین کودکان بستری در مورد اهمیت اصول مراقبت خانواده– محور. مجله سلامت و مراقبت. 1390; 13 (4)

URL: http://hcjournal.arums.ac.ir/article-1-113-fa.htmlدوره 13، شماره 4 - ( زمستان 1390 1390 ) برگشت به فهرست نسخه ها
مجله سلامت و مراقبت Journal of Health and Care
Persian site map - English site map - Created in 0.11 seconds with 32 queries by YEKTAWEB 4061