[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
:: دوره 14، شماره 1 و 2 - ( بهار و تابستان 1391 ) ::
جلد 14 شماره 1 و 2 صفحات 0-0 برگشت به فهرست نسخه ها
تأثیراقدامات پرستاری در پیشگیری از حالات تهاجمی بیماران تحت نظر دراورژانس روانپزشکی
اسمعیل محمد نژاد، محمد رضا موقری سادات محله، جمال الدین بگجانی، هادی سیف
چکیده:   (7455 مشاهده)

چکیده

زمینه و هدف:با توجه به ماهیت ویرانگری بیماران پرخاشگر  و ناکامی  برنامه های موجود در بخشهای اورژانس، وجود الگوی مراقبتی پیگیر و مؤثر در پیش بینی، پیشگیری و درمان این بیماران از الویت های پرستاری است.یکی از این الگوها استفاده از چک لیست پرخاشگری است. هدف از انجام این مطالعه بررسی تأثیر اقدامات پرستاری در پیشگیری از حالات تهاجمی بیماران تحت نظر در اورژانس بیمارستان روانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی بود.

روش ها: در این مطالعه  مداخله ای از نوع مورد- شاهدی تعداد 200  بیمار مراجعه کننده به اورژانس بیمارستان روزبه درسال 1388-1389 به روش نمونه گیری در دسترس انتخاب شدند و به دو گروه 100 نفری مورد و شاهد تقسیم شدند. برای جمع آوری    داده ها از پرسشنامه حاوی (اطلاعات جمعیت شناختی) و چک لیست تعیین حالات تهاجمی دارای سؤالات مربوط  به  علائم پرخاشگری در 6 محور(1- گیجی2- کج  خلقی  و زود رنجی3- رفتار خشن و طوفانی 4- کلامهای تهدید کننده 5- تهدید های فیزیکی و جسمانی 6- مبادرت به حمله با اشیاء) استفاده گردید. برای پرسنل پرستاری جهت مداخله با چک لیست تدوین شده آموزش لازم داده شد تا بر اساس امتیاز کسب شده توسط بیمار در رابطه با پرخاشگری، مداخلات تعیین شده در دستورالعمل تدوین شده را انجام دهند. داده ها با استفاده از آمار توصیفی  و آزمونهای تحلیلی با نرم افزارSPSS ویرایش 11 مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت.

یافته ها:نتایج بدست آمده نشان داد که در دو گروه اقدامات معمول(گروه کنترل) و دستورالعمل تدوین شده (گروه مورد) ، تنها در حیطه تهدیدهای فیزیکی و جسمانی در گروه اقدام شده بر طبق دستورالعمل تدوین شده بعد از مداخله اختلاف آماری معنی داری وجود داشت( P= 0/008). به عبارتی دستورالعمل تدوین شده تنها در کاهش امتیاز درحیطه تهدیدهای  فیزیکی و جسمانی، مؤثرتر بوده است. بین خصوصیات دموگرافیک بیماران  و نتایج گروه های تحت اقدامات معمول  و تدوین شده پرستاری و رفتار خشونت آمیز به جز در رابطه با سن و شیفت  با دستور العمل معمول پرستاری (P<0/05) ارتباط آماری معنی داری مشاهده نشد (P>0/05) .

نتیجه گیری: اجرای دستور العمل معمول پرستاری و دستور العمل تدوین شده پرستاری هر دو در کاهش پرخاشگری نقش        داشته اند، اما دستورالعمل تدوین شده پرستاری در حیطه تهدیدهای  فیزیکی مؤثرتر بوده است ، بنابراین با افزودن تعدادی از  آیتم های دستور العمل تدوین شده پرستاری به دستور العمل معمول پرستاری می توان قدم مؤثرتری در پیش بینی و پیشگیری بیماران مهاجم در  بخش های اورژانس برداشت.

واژه های کلیدی:اقدامات پرستاری، پیشگیری، بیماران تهاجمی، اورژانس روانپزشکی


واژه‌های کلیدی: اقدامات پرستاری، پیشگیری، بیماران تهاجمی، اورژانس روانپزشکی
متن کامل [PDF 756 kb]   (2130 دریافت)    
نوع مطالعه: مقاله اصیل | موضوع مقاله: پرستاری
دریافت: 1393/3/24 | پذیرش: 1393/3/24 | انتشار: 1393/3/24
ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA


XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Mohammad Nejad E, Movaghari Sadat Mahhaleh M, Begjani J, Seif H. Effects of Nursing Care on Controlling the Patients’ Violence in Emergency Units of Psychiatric Hospital. JHC. 2012; 14 (1 and 2)
URL: http://hcjournal.arums.ac.ir/article-1-116-fa.html

محمد نژاد اسمعیل، موقری سادات محله محمد رضا، بگجانی جمال الدین، سیف هادی. تأثیراقدامات پرستاری در پیشگیری از حالات تهاجمی بیماران تحت نظر دراورژانس روانپزشکی . مجله سلامت و مراقبت. 1391; 14 (1 و 2)

URL: http://hcjournal.arums.ac.ir/article-1-116-fa.htmlدوره 14، شماره 1 و 2 - ( بهار و تابستان 1391 ) برگشت به فهرست نسخه ها
مجله سلامت و مراقبت Journal of Health and Care
Persian site map - English site map - Created in 0.11 seconds with 32 queries by YEKTAWEB 4044