:: دوره 14، شماره 4 - ( زمستان 1391 ) ::
جلد 14 شماره 4 صفحات 0-0 برگشت به فهرست نسخه ها
مقایسه کیفیت زندگی زنان بعد از زایمان طبیعی و سزارین
فیروزه اسدزاده منیر، فریده مصطفی زاده، معصومه رستم نژاد، فرزانه عظیمی، رقیه سلطانی
چکیده:   (4301 مشاهده)

چکیده

زمینه و هدف: دوره بعد از زایمان با تغییرات مهمی در کیفیت زندگی زنان همراه می باشد. این تغییرات می تواند بر سلامت مادر و کودک موثر باشد. با توجه به اهمیت کیفیت زندگی و دوره بعد از زایمان و عوامل موثر بر کیفیت زندگی پس از زایمان، از جمله نوع زایمان، این مطالعه به منظور مقایسه کیفیت زندگی زنان بعد از زایمان طبیعی و سزارین در هشت هفته بعد از زایمان انجام شد.

روش کار: این مطالعه توصیفی - تحلیلی بر روی300 خانم باردار 40-20 ساله مراجعه کننده به مراکز بهداشتی درمانی اردبیل در سال 1389 که معیارهای ورود به مطالعه را داشتند انجام شد. کیفیت زندگی نمونه ها در هشت هفته اول بعد از زایمان، با استفاده از ابزار کیفیت زندگی خلاصه شده سازمان بهداشت جهانی در حیطه های جسمی، روانی، اجتماعی، محیطی و کلی ارزیابی و با استفاده از آزمونهای آماری توصیفی  و تحلیلی در نرم افزارSPSS v16  مورد بررسی و مقایسه قرار گرفتند.

یافته ها:  نتایج نشان داد میانگین نمره حیطه جسمی کیفیت زندگی در  گروه زایمان طبیعی 25/11±4/68 و بالاتر از میانگین نمره گروه زایمان با سزارین (29/4±9/57) بود. همچنین میانگین نمره حیطه روانی کیفیت زندگی در گروه زایمان طبیعی 14/12±32/79 بود که کمی بالاتر از میانگین گروه زایمان با سزارین (6/13±41/77) می باشد.  با  این حال نتیجه آزمون تی تفاوت معنی داری را بین دو گروه در حیطه های مختلف کیفیت زندگی نشان نداد.

نتیجه گیری: با توجه به نتایج این مطالعه که نمرات حیطه های جسمی و روانی کیفیت زندگی گروه زایمان طبیعی را بهتر از سزارین نشان داد، مشاوره مراقبین بهداشتی برای انتخاب روش صحیح زایمان می تواند در کاهش سزارین انتخابی و در نتیجه  بهبود کیفیت زندگی زنان بعد از زایمان موثر باشد.

واژه های کلیدی: کیفیت زندگی، زایمان طبیعی، سزارین

واژه‌های کلیدی: کیفیت زندگی، زایمان طبیعی، سزارین
متن کامل [PDF 567 kb]   (1718 دریافت)    
نوع مطالعه: مقاله اصیل | موضوع مقاله: پرستاری
دریافت: ۱۳۹۳/۳/۲۴ | پذیرش: ۱۳۹۳/۳/۲۴ | انتشار: ۱۳۹۳/۳/۲۴


XML   English Abstract   Printدوره 14، شماره 4 - ( زمستان 1391 ) برگشت به فهرست نسخه ها