:: دوره 16، شماره 3 - ( پاییزوزمستان 1393 ) ::
جلد 16 شماره 3 صفحات 70-78 برگشت به فهرست نسخه ها
ارتباط هوش هیجانی و سلامت روان در کارکنان پتروشیمی
اسمعیل محمدنژاد، قاسم ابوطالبی، یاسر طالبیان، فاطمه نعمتی دوپلانی
چکیده:   (3388 مشاهده)

  زمینه و هدف: نظریه هوش هیجانی دیدگاه جدیدی درباره پیش‏بینی عوامل موثر بر موفقیت و همچنین پیشگیری اولیه از اختلالات روانی فراهم می‏کند. مطالعاتی که در این زمینه انجام شده مبین نقش هوش هیجانی در سلامت روان می‏باشد. نظر به اهمیت نقش هوش هیجانی در بروز اختلالات هیجانی و سلامت روانی، این پژوهش با هدف بررسی ارتباط هوش هیجانی و سلامت روانی در کارکنان پتروشیمی انجام شد.

  روش کار: پژوهش حاضر از نوع توصیفی- همبستگی است که 420 نفر از کارکنان پتروشیمی بندرامام خمینی با روش نمونه‏گیری طبقه‏ای تصادفی انتخاب شدند. جهت جمع‏آوری داده ‏ ها از پرسشنامه اطلاعات دموگرافیک، پرسشنامه استاندارد هوش هیجانی بار- ان و پرسشنامه استاندارد سلامت عمومی گلدبرگ (28 سوالی) استفاده شد. برای تجزیه و تحلیل داده ‏‏ ها از آمار توصیفی و استنباطی در SPSS-16 استفاده شد.

  یافته ها: نتایج مطالعه نشان داد که میانگین نمره هوش هیجانی در کارکنان22/29 ± 75/198 و میانگین نمره سلامت روان 88/10 ± 34/20 و در حد مطلوب بود. همچنین، بین سلامت روانی و هوش هیجانی، همبستگی مستقیم و معنی‏داری وجود داشت ( r= 0.66, p<0.001 ).

  نتیجه گیری: نتایج این مطالعه نشان داد بین سلامت روان با هوش هیجانی همبستگی مستقیم و معنی ‏ داری وجود داشت. بنابراین با توجه به اینکه کارکنان پتروشیمی در محیط کار با استرس‏هایی همراه هستند، توصیه می‏شود که آنها در فعالیت‏های ورزشی و تفریحی فعال‏تر بوده؛ همچنین در دوره‏های آموزشی مربوطه شرکت نمایند تا بتوانند با استرس‏های درک شده مقابله نموده و سلامت روان خود را بهبود بخشند.

واژه‌های کلیدی: هوش هیجانی، سلامت روان، کارکنان پتروشیمی
متن کامل [PDF 227 kb]   (1494 دریافت)    
نوع مطالعه: توصیفی- همبستگی | موضوع مقاله: پرستاری
دریافت: ۱۳۹۳/۳/۲۷ | پذیرش: ۱۳۹۳/۸/۲۸ | انتشار: ۱۳۹۳/۱۲/۲۳


XML   English Abstract   Printدوره 16، شماره 3 - ( پاییزوزمستان 1393 ) برگشت به فهرست نسخه ها