[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
:: دوره 17، شماره 3 - ( پاييز 1394 ) ::
جلد 17 شماره 3 صفحات 187-197 برگشت به فهرست نسخه ها
نقش نگرانی، بلاتکلیفی و ننگ اجتماعی در پیش‌بینی کیفیت زندگی و خود کارآمدی بیماران مبتلا به صرع
افسر حاجی، کیومرث کریمی
چکیده:   (2972 مشاهده)

زمینه و هدف: صرع یک اختلال شایع نورولوژیکی است که شمار زیادی از افراد در جهان گرفتار آن هستند. تأثیر صرع بر کیفیت زندگی و خود کارآمدی بیماران از محدودیت&zwnjهایی که خود تشنج به&zwnjتنهایی ایجاد می&zwnjکند زیاد است. نگرانی، بلاتکلیفی و ننگ اجتماعی ناشی از صرع می&zwnjتواند روی کیفیت زندگی و خود کارآمدی این بیماران تأثیر داشته باشد. این مطالعه با هدف بررسی نقش نگرانی، بلاتکلیفی و ننگ اجتماعی در پیش&zwnjبینی کیفیت زندگی و خود کارآمدی بیماران مبتلا به صرع انجام شد.

روش&zwnj کار: روش مطالعه از نوع توصیفی همبستگی بوده و نمونه پژوهش شامل 60 نفر از بیماران مبتلا به صرع مراجعه&zwnjکننده به بخش نورولوژی بیمارستان علوی اردبیل در سال 1392 بود که با استفاده از روش نمونه&zwnjگیری هدفمند انتخاب شدند. ابزار پژوهش شامل پرسشنامه&zwnjی نگرانی ایالت پنسیلوانیا، بلاتکلیفی، ننگ اجتماعی، کیفیت زندگی و خود کارآمدی �بیماران مبتلا به صرع بود. داده�ها با آزمون�های آماری ضریب همبستگی پیرسون و تحلیل رگرسیون چندگانه تجزیه &zwnjو تحلیل شدند.

یافته&zwnjها: نتایج نشان داد که کیفیت زندگی بیماران مبتلا به صرع با بلاتکلیفی، نگرانی و ننگ اجتماعی همبستگی منفی� (000/0=p) و� نیز خود کارآمدی با ننگ اجتماعی همبستگی منفی داشت (008/0=p). نتایج تحلیل رگرسیون نیز نشان داد که 44 درصد واریانس کیفیت زندگی و 21 درصد واریانس خود کارآمدی بیماران توسط متغیرهای پیش&zwnjبین بلاتکلیفی، نگرانی و ننگ اجتماعی تبیین می&zwnjشود.

نتیجه&zwnjگیری: طبق یافته&zwnjها، بیماران مبتلا به صرع از ننگ حاصل از برخورد اطرافیان به خاطر بیماری&zwnjشان، بلاتکلیفی و نگرانی رنج می�برند و به&zwnj تبع همین ننگ ادراک &zwnjشده، حس خودکارآمدی نیز در آنان پایین می�باشد و به حمایت از سوی اجتماع و خانواده نیاز دارند.

واژه‌های کلیدی: بلاتکلیفی، خود کارآمدی، صرع، کیفیت زندگی، ننگ اجتماعی
متن کامل [PDF 880 kb]   (1066 دریافت)    
نوع مطالعه: کارآزمایی بالینی تصادفی | موضوع مقاله: پرستاری
دریافت: ۱۳۹۴/۲/۱۰ | پذیرش: ۱۳۹۴/۵/۲۴ | انتشار: ۱۳۹۴/۱۰/۱
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA


XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Haji A, Karimi Q. The Role of Worry, Uncertainty and Social Stigma in Predicting Self-Efficacy and Quality of Life in Patients with Epilepsy. JHC. 2015; 17 (3) :187-197
URL: http://hcjournal.arums.ac.ir/article-1-374-fa.html

حاجی افسر، کریمی کیومرث. نقش نگرانی، بلاتکلیفی و ننگ اجتماعی در پیش‌بینی کیفیت زندگی و خود کارآمدی بیماران مبتلا به صرع. مجله سلامت و مراقبت. 1394; 17 (3) :187-197

URL: http://hcjournal.arums.ac.ir/article-1-374-fa.htmlدوره 17، شماره 3 - ( پاييز 1394 ) برگشت به فهرست نسخه ها
مجله سلامت و مراقبت Journal of Health and Care
Persian site map - English site map - Created in 0.1 seconds with 32 queries by YEKTAWEB 3925