:: دوره 17، شماره 4 - ( زمستان 1394 ) ::
جلد 17 شماره 4 صفحات 291-299 برگشت به فهرست نسخه ها
مقایسه حالات خلقی زنان با و بدون تجربه خشونت خانگی: ارزیابی نقش حالات خلقی زنان در پیش‌بینی خشونت
اکبر عطادخت، رقیه زارع
چکیده:   (1594 مشاهده)

زمینه و هدف: خشونت خانگی یکی از بحث­انگیزترین مسائلی است که در دهه‌های اخیر توجه پژوهشگران و محققان را به خود جلب نموده و می­تواند تأثیر منفی زیادی بر جنبه­های مختلف سلامت زنان از جمله حالات خلقی داشته باشد. هدف از این پژوهش مقایسه حالات خلقی زنان با و بدون تجربه خشونت خانگی و ارزیابی نقش حالات خلقی زنان در پیش­بینی خشونت خانگی بود.

روش کار: روش پژوهش از نوع مقایسه‌ای بود و جامعه آماری شامل کلیه زنانی بودند که در سال 1393 به دلیل خشونت همسر به مرکز پزشکی قانونی شهرستان اردبیل مراجعه کرده و همچنین زنانی که هیچگونه شکایتی مبنی بر خشونت همسر علیه خود نداشتند. از این جامعه نمونه­ای به حجم 90 نفر (از هر گروه 45 نفر) با روش نمونه‌گیری هدفمند انتخاب شده و با استفاده از مقیاس حالات خلقی برومز مورد ارزیابی قرار گرفتند. داده­ها با تحلیل واریانس یکطرفه و تحلیل رگرسیون لوجیستیک در SPSS v.16 تحلیل شد.

یافته­ها: نتایج نشان داد که بین زنان با و بدون تجربه خشونت از لحاظ حالات خلقی مانند تنش، افسردگی، خستگی، سردرگمی، آرامش و شادکامی تفاوت وجود داشت (05/0>p). نتایج تحلیل رگرسیون نیز نشان داد که 54 تا 74 درصد واریانس خشونت­پذیری زنان با حالات خلقی تبیین می­شود (001/0>p).

نتیجه­گیری: این نتایج نشان می­دهد که برای کاستن از میزان شیوع خشونت­های خانگی و کنترل مشکلات جسمی، روانی و اجتماعی ناشی از خشونت، می­توان با ارزیابی حالات خلقی زنان و شناسایی افراد در معرض خشونت، اقدامات پیشگیرانه­ای مانند آموزش مدیریت استرس و اضطراب انجام داد.

واژه‌های کلیدی: حالات خلقی، خشونت خانگی، زنان
متن کامل [PDF 138 kb]   (824 دریافت)    
نوع مطالعه: مقايسه‌اي | موضوع مقاله: پرستاری
دریافت: ۱۳۹۴/۶/۹ | پذیرش: ۱۳۹۵/۱/۳۱ | انتشار: ۱۳۹۵/۱۱/۱۹


XML   English Abstract   Printدوره 17، شماره 4 - ( زمستان 1394 ) برگشت به فهرست نسخه ها