:: دوره 5، شماره 2 - ( پاییز و زمستان 1382 1382 ) ::
جلد 5 شماره 2 صفحات 35-29 برگشت به فهرست نسخه ها
خونریزی پس از زایمان و روش های کنترل ان
گیتی رحیمی
چکیده:   (4721 مشاهده)

مقدمه: در جهان 515000 زن در سال طی دوران بارداری و زایمان می میرند. 99% ایم مرگ ها در کشورهای در حال توسعه رخ می دهد و 130000 زن هر سال به دنبال خونریزی پس از زایمان می میرند. پیشگیری و درمان صحیح خونریزی بعد از زایمان می تواند از بسیاری از عوارض مرگ و میر مادران بکاهد.

مواد و روش ها: این مقاله مروری بر کتاب های مرجع زنان مامایی و مقالات انگلیسی زبان موجود در اینترنت در این زمینه می باشد.

نتایج: تخمین میزان خونریزی پس از زایمان به روش مشاهده مقدار آن را کمتر از حد واقعی برآورد می نماید و برای اندازه گیری آن باید از روش های دقی استفاده نمود. اداره فعال مرحله سوم زایمان و تجویز اکسی توسین به میزان 10 واحد بین المللی میزان خونریزی پس از زایمان را کاهش می دهد. استفاده از میزوپروستول خوراکی در مرحله سوم زایمان توام با تب و لرز بوده و اثبات کاراییی آن در جلوگیری از خونریزی بعد از زایمان مستلزم مطالعات بیشتری است. تزریق داخل وریدی بند ناف نیاز به برداشت دستی جفت را کم می نماید و انجام برش پرینه میزان اتلاف خون را افزایش می دهد.جهت کاهش خونریزی بعد از زایمان از شیاف رکتال میزوپروستول و ترانگزامیک اسید وریدی پیشنهاد شده اند که بررسی کافی در مورد آنها انجام نشده است. استفاده از روش های طبی و در نهایت جراحی محافظتی می تواند نیاز به هیسترکتومی را در این بیماران بسیار کم نماید.

بحث و نتیجه گیری: در مورد خونریز یبعد از زایمان نیز مانند سایر موارد طبی درمان با پیشگیری آغاز می شود. تشخیص عوامل مستعد کننده خونریزیآ اداره صحیح مرحله سوم زایمان و درمان به وقع خونریز یبعد از زایمان از عوارض و مرگ و میر ناشی از آن خواهد کاست و در این راستا بسیاری از روش های جدید طبی مستلزم مطالعات بیشتری جهت اثبات کارایی خود می باشند.

واژه های کلیدی: خونریزی پس از زایمان- اداره فعال- میزوپروستول

واژه‌های کلیدی: خونریزی پس از زایمان- اداره فعال- میزوپروستول
متن کامل [PDF 261 kb]   (572 دریافت)    
نوع مطالعه: مقاله اصیل | موضوع مقاله: پرستاری
دریافت: 1393/2/30 | پذیرش: 1393/2/30 | انتشار: 1393/2/30


XML     Printدوره 5، شماره 2 - ( پاییز و زمستان 1382 1382 ) برگشت به فهرست نسخه ها