:: دوره 18، شماره 2 - ( تابستان 1395 ) ::
جلد 18 شماره 2 صفحات 93-100 برگشت به فهرست نسخه ها
ارتباط عوامل تغذیه‌ای و فعالیت فیزیکی با شدت درد در دیسمنوره‌ اولیه
سهیلا دوانقی، علی طریقت اسفنجانی، منیره دهری
دانشگاه علوم پزشکی تبریز
چکیده:   (2019 مشاهده)

زمینه و هدف: دیسمنوره‌ی اولیه از شایع‌ترین اختلالات قاعدگی در دختران جوان است. با توجه به اهمیت فعالیت فیزیکی و رژیم غذایی در پیشگیری و کنترل دیسمنوره و در نتیجه بهبود کیفیت زندگی، این مطالعه با هدف بررسی ارتباط رژیم غذایی و فعالیت فیزیکی با شدت درد دیسمنوره‌ اولیه در دختران انجام شد.

روش کار: مطالعه حاضر بصورت مقطعی- توصیفی در دانشگاه علوم پزشکی تبریز در سال ۱۳۹۳ انجام شد. با استفاده از نمونه گیری آسان، ۱۲۴ دانشجوی دختر مبتلا به دیسمنوره‌ اولیه متوسط و شدید در مطالعه وارد شدند. اطلاعات دموگرافیک بوسیله پرسشنامه، اطلاعات تغذیه‌ای با پرسشنامه‌‌ بسامد غذایی و میزان فعالیت فیزیکی با پرسشنامه‌ بین‌المللی فعالیت فیزیکی تعیین شدند. شدت دیسمنوره با معیار آنالوگ بصری اندازه گیری شد. تجزیه و تحلیل آماری داده‌ها بوسیله تست‌های رگرسیون خطی یک و چند متغیره انجام گرفت.

یافته‌ها: نتایج رگرسیون خطی یک و چند متغیره (به ترتیب ۰۲/۰= ; p ۲/۰-= βو ۰۴/۰=p ، 2/0-=β) ارتباط معنی‌دار آماری بین میزان مصرف چربی‌ها با شدت درد نشان داد، بطوری که با تعدیل روی متغیرهای مخدوشگر به ازای هر یک واحد افزایش در مصرف چربی، بطور متوسط ۲/0 واحد از VAS کم می‌شد. به عبارت دیگر افزایش مصرف چربی‌های دریافتی با شدت درد دیسمنوره رابطه‌ معکوس داشت و میزان مصرف چربی بهعنوان پیشگوی مستقل شدت درد در این مطالعه بدست آمد.

 نتیجه گیری: این مطالعه ارتباط معکوس بین دریافت چربی رژیم غذایی و شدت درد دیسمنوره در دختران نشان داد، اما روش‌های کمی بررسی‌ رژیم غذایی با تعداد نمونه‌ بیشتر در گروه‌های جمعیتی مختلف از نظر سن و طبقه اجتماعی برای دستیابی به نتائج دقیق‌تر در مطالعات آتی پیشنهاد می‌شوند.

واژه‌های کلیدی: درد، دیسمنوره اولیه، رژیم غذایی، فعالیت فیزیکی
متن کامل [PDF 552 kb]   (794 دریافت)    
نوع مطالعه: همبستگی | موضوع مقاله: پرستاری
دریافت: ۱۳۹۴/۱۰/۷ | پذیرش: ۱۳۹۵/۷/۷ | انتشار: ۱۳۹۵/۷/۱۵


XML   English Abstract   Printدوره 18، شماره 2 - ( تابستان 1395 ) برگشت به فهرست نسخه ها