:: دوره 11، شماره 4 - ( زمستان 88 1388 ) ::
جلد 11 شماره 4 صفحات 32-27 برگشت به فهرست نسخه ها
میزان آگاهی ماماها از قانون مجازات اسلامی سقط جنین در بیمارستان علوی شهر اردبیل
فیروزه اسدزاده، نسرین همایونفر، معصومه رستم نژاد، فریده مصطفی زاده، رافت کاظم زاده
چکیده:   (2173 مشاهده)

زمینه وهدف:حاملگی نا خواسته یک مشکل گسترده در تمام دنیا می باشدهر چندکه زوایای فرهنگی مشکل متفاوت می باشد ولی عوارض آن یکسان است. در دین مبین اسلام سقط جنین به خاطر کنترل جمعیت مجاز نیست .در بین مشاغل مامایی یکی از حرفه هایی است که با پدیده سقط ارتباط مداوم دارد و در صورتیکه آگاهی ماماها لازم از تبعات انجام سقط نداشته باشد دچار مشکلات حقوقی وشرعی خواهند شد.پژوهش حاضر در همین راستا صورت گرفته است.

روش کار:پزوهش حاضر یک مطالعه توصیفی است که 36 مامای شاغل(تمامی واحد ها) در آن شرکت داده شد ابزار گرداوری داده ها پرسشنامه محقق ساخته دردو بخش مشخصات دموگرافیک وآگاهی در مورد قوانین سقط بود .میزان آگاهی در سه قسمت کم،متوسط،زیاد محاسبه گردید وبا نرم افزار spss تجزیه وتحلیل شد.

یافته ها:بر اساس نتایج پژوهش اکثریت واحد های پژوهش (2/97%)از اینکه سقط جنین یک جرم است وهر کس باعث سقط شود مجرم است،اطلاع داشتند.ولی در کل 1/61 در صد افراد آگاهی متوسط و4/19 در صد آگاهی کم در مورد قوانین جاری در مورد سقط داشتند .فقط 6/19درصد افراد آگاهی بالایی داشتند .لازم بذکر است که مدرک 98درصد نمونه ها کارشناسی و90 درصد درگروه سنی 30-20 قرار داشتند.ارتباط معنی دار بین سن ومدرک تحصیلی واحدهای پژوهش با آگاهی آنان وجود نداشت.(005/0>P).

بحث ونتیجه گیری:با توجه به یافته های پژوهش آگاهی ماماها نسبت به قانون مجازات اسلامی سقط متوسط می باشد که مسلما موجبات درگیریهای حقوقی وشرعی را برای آنان در پی خواهد داشت وبایسته است با برگزاری مکرر بازآموزیها در صدد رفع این نقص اقدام گردد.

کلمات کلیدی: قانون مجازات اسلامی،سقط،آگاهی ماماها

واژه‌های کلیدی: قانون مجازات اسلامی، سقط، آگاهی ماماها
متن کامل [PDF 127 kb]   (282 دریافت)    
نوع مطالعه: مقاله اصیل | موضوع مقاله: پرستاری
دریافت: ۱۳۹۳/۳/۲ | پذیرش: ۱۳۹۲/۳/۲ | انتشار: ۱۳۹۳/۳/۲


XML     Printدوره 11، شماره 4 - ( زمستان 88 1388 ) برگشت به فهرست نسخه ها