:: دوره 19، شماره 2 - ( تابستان 1396 ) ::
جلد 19 شماره 2 صفحات 129-139 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی نقش واسطه‌ای عزت نفس در رابطه بین کژکاری جنسی با دلزدگی زناشویی مردان وابسته به مواد افیونی
نادر اعیادی ، محسن رسولی، علی نظری
گروه مشاوره
چکیده:   (824 مشاهده)
زمینه و هدف: اعتیاد مشکلی چند وجهی است و از عوامل فردی و بین فردی متعددی تاثیر میپذیرد. یکی از جنبههای مهم انسان که در افراد دچار اعتیاد تحت تاثیر قرار میگیرد، فعالیتهای جنسی است.لذا پژوهش حاضر با هدف تعیین نقش واسطه­ای عزت نفس در رابطه بین کژکاری جنسی با دلزدگی زناشویی مردان وابسته به مواد افیونی انجام شد.
روش کار: طرح پژوهش حاضر همبستگی از نوع تحلیل مسیر بود. جامعه آماری پژوهش را کلیه معتادان مرد وابسته به مواد افیونی مراجعه‌کننده به مراکز ترک اعتیاد شهر تهران در سال 1395 تشکیل دادند که از بین آن‌ها 215 نفر به شیوه نمونه‌گیری خوشه‌ای تصادفی انتخاب شدند. به منظور جمع­آوری داده­های پژوهش، پرسشنامه عزت نفس روزنبرگ، شاخص بین المللی عملکرد نعوظی و پرسشنامه دلزدگی زناشویی پایینز مورد استفاده قرار گرفت. برای  تحلیل داده­های پژوهش از شاخص­های آمار توصیفی و استنباطی (همچون ماتریس همبستگی و رگرسیون چندگانه)درspss-21 استفاده شد.
یافته ها: یافته­هانشان داد که کژکاری جنسی بطور مستقیم بر دلزدگی زناشویی تأثیر نمی­گذارد (006/0=β و 89/0 <p)، بلکه بطور غیرمستقیم و با اثرگذاری بر عزت نفس باعث افزایش دلزدگی زناشویی می­گردد (102/0=β و 001/0 >p).
نتیجه گیری: با توجه به یافته­های پژوهش حاضر که نشان داد عزت نفس نقش واسطه­ای مهمی در رابطه بین عملکرد جنسی با دلزدگی زناشویی دارد، بنابراین لازم است در مداخله­های درمانی، خانواده درمانی و آموزشهای خانواده توجه ویژه ای به عزت نفس صورت پذیرد.
واژه‌های کلیدی: عملکرد جنسی، عزت نفس، دلزدگی زناشویی، معتادان مواد افیونی
متن کامل [PDF 154 kb]   (302 دریافت)    
نوع مطالعه: نیمه تجربی | موضوع مقاله: پرستاری
دریافت: ۱۳۹۵/۶/۱۳ | پذیرش: ۱۳۹۶/۲/۱۶ | انتشار: ۱۳۹۶/۶/۱۶


XML   English Abstract   Printدوره 19، شماره 2 - ( تابستان 1396 ) برگشت به فهرست نسخه ها