:: دوره 19، شماره 2 - ( تابستان 1396 ) ::
جلد 19 شماره 2 صفحات 140-151 برگشت به فهرست نسخه ها
میزان مطابقت مراقبت‬های پرستاری از پوست نوزادان با استانداردهای مراقبتی
مهدیه عسگری، اعظم شیرین آبادی فراهانی ، منصوره زاغری تفرشی، ملیحه نصیری، شراره سلج محمودی
دانشکده پرستاری و مامایی
چکیده:   (552 مشاهده)
زمینه و هدف: مراقبت­های پرستاری نوزادان، به دلیل جثه کوچک و عدم تکامل سیستم‌های بدن، از حساسیت بیشتری برخوردار است. احتمال آسیب­پذیری پوست نوزادان حین پایش­ و مراقبت و دستکاری آن، بدلیل تکامل کمتر ساختار و عملکرد پوست، زیاد است. پژوهش حاضر با هدف تعیین میزان مطابقت مراقبت­های مرتبط با پوست نوزادان با استانداردهای مراقبتی در بخش­های مراقبت ویژه نوزادان بیمارستان‌های منتخب دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی انجام گردیده است.
روش کار: در این مطالعه توصیفی، 410 مورد مراقبت پرستاری از پوست نوزاد، در بخش­های مراقبت ویژه نوزادان بیمارستان­های منتخب دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی (امام حسین (ع)، مفید و مهدیه)، مشاهده و بررسی شد. نمونه‌ها که بیماری پوستی خاصی نداشتند، به شیوه نمونه‌گیری زمانی و نمونه گیری از رویداد انتخاب شدند و اطلاعات، از طریق مشاهده مراقبتها و ثبت آن در فهرست وارسی پژوهشگر ساخته بر اساس منابع و استانداردهای موجود، جمع‌آوری و با استفاده از آمار توصیفی (فراوانی و درصد) در SPSSv16  تجزیه و تحلیل شدند.
یافته­ها: در این پژوهش، میزان مطابقت مراقبت­های پرستاری مرتبط با پوست نوزادان بستری در بخش مراقبت ویژه نوزادان بیمارستان‌های منتخب، 1/76 درصد ارزیابی گردید.  بیشترین تطابق با استاندارد (بالای 90٪) در  موارد عدم استفاده از  پودر در محل دیاپر، استفاده مناسب الکترودها روی پوست نوزاد، عدم استفاده از مواد ضد عفونی کننده نظیر بتادین روی پوست نوزاد، تعویض مکرر پوشک نوزاد جهت کاهش رطوبت محل دیاپر و ثابت نمودن مطمئن آنژیوکت با پانسمان شفاف بود و کمترین تطابق با استاندارد نیز در زمینه مستندسازی موارد تحت مراقبت و ارزیابی بود.
نتیجه­گیری: بر اساس نتایج این پژوهش، مراقبت­های پرستاری مرتبط با پوست نوزادان در واحدهای مورد بررسی، در سطح مراقبت­های مطلوب محسوب می‌گردد؛ لیکن در بعضی موارد مراقبت در این زمینه در حد پایین‌تر بوده و هنوز با استانداردهای مراقبتی در بخش مراقبت ویژه نوزادان فاصله دارد. به نظر می رسد مدیران و مسئولان پرستاری لازم است توجه بیشتری به امکانات بخش­های ویژه نوزادان، آموزش کارکنان و نیز نظارت مداوم و موثر بر عملکرد آنان نشان دهند تا مراقبت های پرستاری نوزادان در سطح مطلوب‌تر ارائه شود و بویژه مراقبت پرستاری از پوست نوزادان به حد استاندارد برسد. همچنین وجود راهنمای بالینی مراقبت مناسب از پوست در بخش‌های مراقبت ویژه نوزادان لازم است تا با استفاده از آن مراقبت‌ها مورد بررسی قرار گیرند.
واژه‌های کلیدی: نوزاد، مراقبت استاندارد از پوست، بخش مراقبت‌ ویژه نوزادان، مراقبت پرستاری از پوست نوزادان
متن کامل [PDF 166 kb]   (172 دریافت)    
نوع مطالعه: نیمه تجربی | موضوع مقاله: پرستاری
دریافت: ۱۳۹۵/۷/۱ | پذیرش: ۱۳۹۵/۱۱/۳۰ | انتشار: ۱۳۹۶/۶/۱۶


XML   English Abstract   Printدوره 19، شماره 2 - ( تابستان 1396 ) برگشت به فهرست نسخه ها