:: دوره 19، شماره 2 - ( تابستان 1396 ) ::
جلد 19 شماره 2 صفحات 152-168 برگشت به فهرست نسخه ها
نیازسنجی وضعیت سلامتی و توانمندی خودمراقبتی جوانان 29-18 ساله در سطح چند استان منتخب ایران
رویا کلیشادی، محمد اسماعیل مطلق، لیلا رجایی، ثریا مسعودی، گلایل اردلان راد، مسعود رودباری، معصومه شاهپسند، زهرا عسکراوی، مهری سرتیپی زاده، نفیسه مظفریان
چکیده:   (364 مشاهده)
زمینه و هدف: جوانان نقشی اساسی در جامعه دارند، بنابراین نیازسنجی آنان به ویژه در امور وضعیت سلامت و توانمندی خودمراقبتی از اهمیت خاصی برای برنامه ریزی آتی آنان برخوردار است. لذا پژوهش حاضر با هدف تعیین نیازهای مرتبط با سلامتی و توانمندی خودمراقبتی جوانان و الویت بندی نیازهای آموزشی آنها در سطح چند استان کشور انجام گرفت.
روش کار: این مطالعه توصیفی بر روی 6640 نفر از جوانان 18 الی 29 ساله با روش نمونه گیری خوشه ای در استانهای خراسان رضوی، تهران، خوزستان، کرمانشاه و گیلان در سال 1394-1393انجام گردید. اطلاعات توسط دو پرسشنامه سنجش وضعیت سلامتی و توانمندی خودمراقبتی گردآوری شد. پس از بررسی، دادههای توصیفی به صورت میانگین± انحراف معیارگزارش شد. تجزیه‌وتحلیل دادهها بوسیله SPSS-18 و با استفاده از آزمونهای غیرپارامتری کروسکال والیس و آزمون من ویتنی یو انجام شد.
یافتهها: برحسب میانگین، سه اولویت آموزشی در جوانان به ترتیب مهارتهای زندگی (52/3±7/9)، سلامت اجتماعی (4±2/9) و مهارتهای انتخاب همسر (7/3± 1/9) میباشد. همچنین اولویت جوانان از نظر نیاز به خدمات بهداشتی، معاینات دوره ای (61/0±6/2) بود. اولویت جوانان برای حفظ و ارتقای سلامتی از نظر نوع خدمات مشاوره ای مورد نیاز به ترتیب مهارتهای قبل از ازدواج (99/1±2/5) و مهارتهای ارتباط اجتماعی (92/1±5) میباشد. بعلاوه در اکثر موارد آموزش و اطلاع رسانی ارجح، از طریق رادیو وتلویزیون و خانواده ذکر شده است.
نتیجه گیری: بر اساس نیازهای شناخته شده و با بهره گیری از توانمندی موجود در سازمانهای مختلف، طراحی و اجرای برنامههای آموزشی و مراقبتی برای ارتقای سلامت جوانان ضروری به نظر میرسد. همچنین توسعه خدمات مشاوره ای جهت توانمند سازی جوانان در کسب مهارتهای لازم پیشنهاد میگردد. بعلاوه بر ضرورت توجه متولیان سلامت به امر آموزش با استفاده از رادیو و تلویزیون و خانواده تاکید میشود.
واژه‌های کلیدی: جوانان، نیازهای آموزشی، سلامتی، نیاز سنجی
متن کامل [PDF 289 kb]   (162 دریافت)    
نوع مطالعه: نیمه تجربی | موضوع مقاله: پرستاری
دریافت: ۱۳۹۵/۷/۱ | پذیرش: ۱۳۹۶/۳/۱۸ | انتشار: ۱۳۹۶/۶/۱۶


XML   English Abstract   Printدوره 19، شماره 2 - ( تابستان 1396 ) برگشت به فهرست نسخه ها