:: دوره 19، شماره 2 - ( تابستان 1396 ) ::
جلد 19 شماره 2 صفحات 177-188 برگشت به فهرست نسخه ها
نقش نارسایی‌ شناختی، نوآوری و ریسک پذیری در تبیین اعتیاد به اینترنت
سکینه مرادی، طیبه یگانه ، کیومرث نجفی، عباس ابوالقاسمی، ندا حق پرست
گروه رواناشناسی بالینی، دانشکده روانشناسی و علوم تربیتی
چکیده:   (468 مشاهده)
 زمینه و هدف: با توجه به این­که در ایران مطالعات مربوط به حوزه اعتیاد به اینترنت نوپا بوده و در این میان بررسی و شناسایی عوامل روانشناختی پیش­بینی­کننده اعتیاد به اینترنت به صورت یک خلأ پژوهشی همچنان به چشم می­خورد؛ بنابراین پژوهش حاضر با هدف بررسی نقش نارسایی­ های شناختی، نوآوری و ریسک­پذیری در تبیین اعتیاد به اینترنت در دانشجویان رشته های انسانی، کشاورزی و فنی مهندسی انجام شد.
روش­ کار: روش پژوهش حاضر همبستگی است. جامعه آماری شامل تمامی دانشجویان دانشگاه محقق اردبیلی در سال تحصیلی 93-1392 بود که از بین آنها نمونه‌ای به حجم 321 نفر (177 دختر و 144 پسر) با استفاده از روش نمونه‌گیری در دسترس از بین دانشکده­های علوم انسانی، کشاورزی و فنی مهندسی انتخاب شدند. از پرسشنامه­ های نارسایی شناختی برادبنت، نوآوری جکسون، ریسک­ پذیری، و اعتیاد به اینترنت یانگ به عنوان ابزار استفاده شد با استفاده از SPSS-22، جهت تحلیل داده­ های جمع­آوری شده از ضریب همبستگی پیرسون، و رگرسیون استفاده شد.
یافته­ ها: بر اساس نتایج پژوهش حاضر همبستگی مثبت معناداری بین نارسایی­ های شناختی و اعتیاد به اینترنت و همچنین ریسک­ پذیری و اعتیاد به اینترنت وجود دارد. در مجموع دو متغیر ریسک­ پذیری و نارسایی­ شناختی می­توانند 11 درصد از تغییرات متغیر ملاک را پیش­ بینی نمایند.
نتیجه­ گیری: بر اساس نتایج پژوهش حاضر می­توان بیان نمود که چگونگی استفاده از اینترنت می­تواند با ویژگی­های شناختی، عاطفی، و شخصیتی کاربران مرتبط باشد. انتظار می­رود نتایج پژوهش حاضر علاوه بر افزودن بر دانش موجود در این زمینه، در جهت تقویت هر چه بیشتر عوامل محافظت­کننده و برطرف ساختن عوامل خطر مفید واقع گردیده و همچنین بتوان از نتایج این پژوهش به عنوان راه­گشای برنامه­های مداخله ­ای در این حیطه استفاده نمود.
واژه‌های کلیدی: اعتیاد به اینترنت، نارسایی‌های شناختی، نوآوری، ریسک‌پذیری
متن کامل [PDF 158 kb]   (176 دریافت)    
نوع مطالعه: نیمه تجربی | موضوع مقاله: پرستاری
دریافت: ۱۳۹۵/۱/۱۴ | پذیرش: ۱۳۹۶/۳/۷ | انتشار: ۱۳۹۶/۶/۱۶


XML   English Abstract   Printدوره 19، شماره 2 - ( تابستان 1396 ) برگشت به فهرست نسخه ها