[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
:: دوره 19، شماره 3 - ( پاییز 1396 ) ::
جلد 19 شماره 3 صفحات 168-181 برگشت به فهرست نسخه ها
کاربرد آمار فضایی در مطالعه تطبیقی وضعیت استان اردبیل بر مبنای نرخ بستری به‌علت بیماری عروق کرونر
ژینوس قمیصی، عدالت حسینیان، محمدتقی معصومی
گروه جغرافیا، واحد اردبیل، دانشگاه آزاد اسلامی، اردبیل، ایران
چکیده:   (1911 مشاهده)
چکیده
زمینه و هدف: باتوجه به تغییر سبک زندگی، بیماریهای قلبی‌عروقی درحال افزایش هستند. آگاهی از وضعیت سلامتی و بررسی پراکنش بیماری، نقش اساسی در برنامه‌ریزی سلامت دارد. این پژوهش باهدف تعیین نرخ بستری به علت بیماری‌ عروق‌کرونر در استان اردبیل توسط GIS انجام گرفت.
روش کار: این مطالعه توصیفی- مقطعی روی 60156 بیمار بستری به‌علت بیماری‌عروق‌کرونر که از سال 1390 تا 1394 در بیمارستان‌های وابسته به دانشگاه علوم پزشکی‌اردبیل بستری شده بودند انجام شد، نرخ بستری پس از طبقه‌بندی از نظر محل و تاریخ بستری محاسبه شد. داده‌ها با استفاده از آمار توصیفی، آنالیز واریانس و اندازه گیری مکرار با نرم افزار SPSS-23 مورد تجزیه‌وتحلیل قرار گرفتند. با استفاده از تحلیل خودهمبستگی فضایی، تمرکز بیماری در سطح استان بررسی و با ابزار تحلیل خوشه- ناخوشه و تحلیل لکه‌های داغ، محل‌های تمرکز بیماری مدلسازی شدند.
یافته‌ها: بررسی الگوی توزیع بیماری، حاکی از وجود توزیع تصادفی بیماری در استان اردبیل بود. در تحلیل خوشه‌-ناخوشه، در شهرستان های خلخال و کوثر ناخوشه مشاهده شد بدین معنا که توزیع بیماری در شهرستان خلخال نسبت به شهرهای اطراف بیشتر و در شهرستان کوثر نسبت به شهرهای اطراف کمتر بود. در تحلیل لکه داغ نیز وجود لکه سرد در شهرستان های اردبیل و نیر، توزیع کم بیماری را در مقایسه با سایر شهرستان های استان نشان داد.
نتیجه گیری: نتایج نشان داد که علیرغم توزیع تصادفی بیماری عروق کرونر در استان اردبیل، این بیماری در شهرستان خلخال از شیوع بیشتری برخوردار می باشد. شناسایی نواحی پرخطر، خوشه‌بندی فضایی و تعیین لکه داغ و سرد به روشن شدن جنبه‌های فضایی همبستگی داخلی و خارجی بیماری‌‌های قلبی‌عروقی و ارزیابی و کنترل عوامل‌خطر فضایی و غربالگری مناسب آن کمک می‌کند. این مساله در برنامه‌ریزی سیاست‌های بهداشت‌ودرمان و اجرای خدمات بهداشتی‌درمانی و شناسایی اولویت مناطق برای پیشگیری از بیماری‌ها موثر است.
 
واژه‌های کلیدی: بیماری عروق کرونر، آمار فضایی، خودهمبستگی فضایی، GIS، اردبیل
متن کامل [PDF 581 kb]   (710 دریافت) |   |   متن کامل (HTML)  (367 مشاهده)  
نوع مطالعه: توصیفی- مقطعی |
دریافت: ۱۳۹۵/۱۱/۹ | پذیرش: ۱۳۹۶/۶/۲۶ | انتشار: ۱۳۹۶/۸/۶
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA


XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Gamissi J, Hosseinian A, Masumi M. Spatial Statistics Application in Comparative Study of Ardabil Province Counties Status in the Basis of Hospitalization Rate Due to Coronary Disease. JHC. 2017; 19 (3) :168-181
URL: http://hcjournal.arums.ac.ir/article-1-824-fa.html

قمیصی ژینوس، حسینیان عدالت، معصومی محمدتقی. کاربرد آمار فضایی در مطالعه تطبیقی وضعیت استان اردبیل بر مبنای نرخ بستری به‌علت بیماری عروق کرونر . مجله سلامت و مراقبت. 1396; 19 (3) :168-181

URL: http://hcjournal.arums.ac.ir/article-1-824-fa.htmlدوره 19، شماره 3 - ( پاییز 1396 ) برگشت به فهرست نسخه ها
مجله سلامت و مراقبت Journal of Health and Care
Persian site map - English site map - Created in 0.1 seconds with 31 queries by YEKTAWEB 4102